6 spôsobov na zlepšenie kapacity pľúc

Životný štýl

6 spôsobov na zlepšenie kapacity pľúc

Prestaňte fajčiť
Vedeli ste, že to príde. Fajčenie ničí pľúca, spôsobuje rôzne problémy od respiračných ochorení až po rakovinu pľúc. A nakoniec, fajčenie negatívne ovplyvňuje kapacitu vašich pľúc. Všetci vieme, aký je rozdiel medzi zdravými pľúcami a pľúcami fajčiara. Kapacita vašich pľúc sa zvýši najmenej o 10% po 9 mesiacoch od skoncovania s fajčením.

plíce
 
Robte dychové cvičenia
Zhlboka sa nadýchnite. Nie, to skutočne nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Existuje množstvo dychových cvičení na udržanie zdravia vašich pľúc. Jedno z nich spočíva v tom, že stojíte s prehnutým chrbtom, dýchate a zadržiavate dych na 10 sekúnd a potom vydychujete. Toto môžete robiť v pohodlí svojho domova kľudne aj pred televízorom.
 
Konzumujte dostatok vitamínu D
Bolo dokázané, že dostatok vitamínu D v tele priaznivo ovplyvňuje činnosť pľúc. Vitamín D sa dá získať aj prirodzene zo slnka, to ale samozrejme záleží, v akej krajine žijete. S prichádzajúcou zimou stojí za zváženie dodávať telu tento vitamín vo forme doplnkov výživy. Tento vitamín však nájdete aj v tučných rybách, vaječných žĺtkoch a červenom mäse.
 
Oddajte sa spevu
Ak patríte k tým, čo si radi zaspievajú v sprche, máte šťastie, pretože spievanie zvyšuje kapacitu pľúc. Spievanie je obzvlášť vhodné pre ľudí s respiračnými ochoreniami. Potvrdili, že kontrolovanie dýchania prostredníctvom spevu zlepšilo ich stav.

květina
 
Buďte aktívny
Jedným z dôvodov, prečo ľudia chcú zvýšiť kapacitu svojich pľúc je športový výkon. Pravidelným športovaním to aj naozaj dosiahnete. Ako iste viete, pri športovaní sa do tela dostáva prostredníctvom pľúc kyslík a vylučuje sa oxid uhličitý. Keď športujete, tento proces sa zrýchľuje a posilňujú sa tak vaše pľúca, ktoré potom pracujú oveľa efektívnejšie.
 
Dajte pozor na správne držanie tela
Pri sedení sa pľúca stláčajú a tým zmenšujú. Mali by ste preto sedieť rovno, aby ste dosiahli čo najväčšiu kapacitu pľúc. Správne držanie tela vám tiež pomôže pri bolestiach chrbta.