Ako sa zabávali ľudia v staroveku

Životný štýl

Ako sa zabávali ľudia v staroveku

Zábava a hry v Egypte

Ľudia v starom Egypte si dokázali užívať zábavu, voľný čas trávili rôznymi hrami a hudbou. Spomedzi hier môžeme spomenúť obľúbenú stolovú hru Senet, pri ktorej hráči pohybovali figúrkami v náhodnom poradí a bola populárna už od raného obdobia staroveku. Podobná senetu bola aj Mihen, ktorej základom bol herný panel v tvare kruhu. Detí holdovali loptovým hrám a žonglovaniu či zápasníctvu, tešila ich aj hra na rôznych hudobných nástrojoch ako bola harfa, lutna alebo lýra. Usporadúvali sa aj tanečné festivaly. Spomenúť https://www.bambula.sk/ako-sa-zabavali-ludia-v-staroveku/ musíme tiež obľúbené písanie poézie.

historie


Pre bohatých členov spoločnosti v Egypte to bola zábava pri plavbách loďami a rybolove, ale ešte extravagantnejšie boli párty, na ktorých tieklo pivo a víno potokom a stoly sa prehýbali pod množstvom jedla. Veľkej obľube sa tešili v tom čase kolektívne športy, ktoré prežili dodnes. Vyžadovali si tímovú spoluprácu, ako napríklad pozemný hokej, svoju verziu tohto športu už mali aj Egypťania. Vetvičky palmy slúžili ako hokejky, lopta bola z koženého obalu a ten bol vyplnený papyrusom, existovali v rôznych farebných prevedeniach. Šport, ktorý je tomu dnešnému verný, bolo tímové veslovanie. Všetky tieto športy predvádzali ako súčasť pri korunovačných obradoch faraónov.

jelen

 
Voľnočasové aktivity v Ríme

Rimania veľmi radi tancovali, hrali na hudobných nástrojoch a spievali, hrali loptové hry, no popri tom však veľa pili a vyžívali sa v hazardných hrách. Obľúbené boli hry v kocky. Neboli to však všetko len neškodné zábavky. Veľmi brutálne a krvavé, ktoré mnohokrát končili smrťou, boli gladiátorské zápasy, no napriek tomu mávali vysokú návštevnosť. Koloseum, najznámejší a najväčší amfiteáter, mal kapacitu až 50 tisíc návštevníkov. Zápasilo sa väčšinou aj celý deň. Veľmi populárne boli aj návštevy divadla a čítanie literatúry pod holým nebom. V rieke Tiber sa chlapci a dievčatá radi kúpali, v rímskych kúpeľoch boli aj plavecké bazény, plávať vedeli dokonca aj ženy. Campus Martius boli rozsiahle polia v Ríme, slúžili ako rekreačná oblasť a veľké ihrisko pre tamojšiu mládež. Tu zápasili, boxovali, skákali či pretekali, ale dievčatá sa týchto aktivít nezúčastňovali, tie boli výsadou chlapcov a mužov.

 

 

Ako sa zabávali ľudia v staroveku
4.3 (86.67%)3