Cesty za vzdelaním

Vzdelanie

Cesty za vzdelaním

Voľakedy sa študovalo v mieste bydliska. Bez ohľadu na to, aký typ školy tam práve bol. Maximálne boli ľudia ochotní cestovať do susedného mesta. Prirodzene , že toto sa týkalo základných a stredných škôl.
V prípade škôl vysokých sa ľudia presúvali predsa len o čosi ďalej. Vysoké školy boli a vlastne aj dodnes sú iba vo veľkých mestách- Bratislava, Banská bystrica. Zvolen, Košice, Prešov atď.

studenti

  • Iba zopár ľudí zo Slovenska študovalo napríklad v Čechách. Ak už v Čechách tak priamo v Prahe na Karlovej univerzite. Neskôr sa začalo pre Slovákov  otvárať pôsobenie v iných českých mestách.

Maďarská národnosť na Slovensku je veľmi silná a teda aj študijné pobyty v susednom Maďarsku boli pre mnohých samozrejmosťou. Vysoké školy hlavne v Budapešti sa tešili záujmu našincov.
Časť študentov študovala na prestížnych školách v Moskve. Dostať sa tam ale bol vcelku problém. Išlo vždy iba o mimoriadne šikovných študentov.
Vo všeobecnosti ale platilo, že drvivá väčšina študovala v rodnej vlasti.

  • Zmenou režimu sa dvere otvorili aj do iných krajín. Dnes nie je zriedkavosťou dokonca už stredné školy študovať v cudzine. Vo Viedni, v Budapešti  hádam najčastejšie. Vysoké školy sú nám otvorené v celej Európe. Samotné štúdium, alebo študijný pobyt v cudzine je v oveľa širšom rozsahu ako kedysi.

knihovna
Dokonca aj k nám chodí študovať čoraz viac zahraničných študentov. Už na stredné školy sa k nám hlásia cudzinci- Ukrajinci, Slovinci, Srbi . Vysoké školy u nás sú tiež lákadlom pre mnohých zahraničných študentov.
Lamentujeme, že kvalita školstva sa znížila. Nemôžeme to ale paušalizovať. Sú školy, ktoré si udržiavajú stále vysoký kredit a na  štúdium  na nich sa veru nie je ľahké sa dostať.
Konkurencia totiž rastie. Nie sme to už len my , ktorí tam chceme študovať, ale aj množstvo cudzincov. Kým voľakedy ich bolo na škole pár- hlavne Vietnamcov a Arabov, teraz ich je na niektorých školách dokonca väčšina.